Czy Kuba Wojewódzki posiada social factor? Ma bezapelacyjnie największe grono fanów w serwisie Facebook wśród wszystkich polskich celebrytów. Jego wpływ na społeczności jest jednak dyskusyjny. Kontrowersyjny dziennikarz ma być magnesem w najnowszej kampanii promocyjnej Play. Pokazujemy analizę jego oddziaływania na dusze i portfele konsumentów.

Udział Wojewódzkiego w kampanii Play był jednym z największych wydarzeń w branży reklamowej ostatniego miesiąca. 8 sierpnia na konferencji prasowej ogłoszono, że będzie twarzą akcji Testuj Smartfona. Sprawdziliśmy co działo się w sierpniu na fan page’u Play. Sama informacja o tym, że Kuba jest już w Play nie wzbudziła wielkich dyskusji na Facebooku. Według analizy aplikacji Napoleon (www.CheeseCat.com) znacznie częściej fani mówili o Kubie Wojewódzkim w maju, gdy był jurorem w programie X-Factor i oskarżano go o rasistowskie wypowiedzi w Porannym WF-ie w ESKA Rock.

Na fan page’u Play https://www.facebook.com/Play skokowy wzrost liczby fanów rozpoczął się 14 sierpnia. Tego dnia na stronie przeprowadzono konkurs, w którym do wygrania była koszulka. Z drugiej strony coraz intensywniej do świadomości potencjalnego fana Play przebijały się reklamy z Wojewódzkim w roli głównej i coraz więcej osób rejestrowało się w programie Testuj Smartfona. Wypożyczanie ich rozpoczęto 19 sierpnia, wówczas wzrost fanów na fan page’u był już lawinowy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż Play nie promuje intensywnie na swoich materiałach związanych z promocją strony w serwisie Facebook.

Kampania operatora nie jest jednak papierkiem lakmusowym, który może pozwolić ustalić czy Wojewódzki ma social factor. Trzeba bowiem dołożyć do tego inne obecności celebryty na Facebooku. Kuba ma drugą pod względem liczby fanów polską stronę w serwisie stworzonym przez Marka Zuckerberga. Dzieje się na niej jednak niewiele, głównie dlatego, że komunikacja z fanami jest sporadyczna. W ciągu ostatniego miesiąca (od 22 lica do 21 sierpnia) pojawił się tylko jeden post skierowany do sympatyków https://www.fejsik.pl/Wojewodzki… .

Według danych z Napoleona w tym czasie fani dodali 365 postów, 654 komentarzy i 4585 razy lajkowali. Ten jeden komentarz obrazuje jakie jest zapotrzebowanie na informacje od Wojewódzkiego: widnieje pod nim 615 komentarzy, 3254 osób lubiły go.

Innym przykładem tego, że społecznościowy potencjał Wojewódzkiego jest duży, choć można go lepiej wykorzystać, jest program Kuba Wojewódzki emitowany przez TVN. Wspomniany jedyny wpis na stronie celebryty dotyczy zapowiedzi wrześniowego startu nowego sezonu. W serwisie Facebook nie znaleźliśmy jednak oficjalnej strony show. Są za to dwie nieoficjalne (na których nic się nie dzieje). Jedna ma ponad 30 tys. (tę pokazujemy w tabelce), druga ponad 80 tys. fanów.

Analizując social factor celebryty należy pamiętać o innych miejscach, które są związane z jego funkcjonowaniem w mediach. To fan page programu radiowego Poranny WF i telewizyjnego Mam talent, którego motorem był, przed przejściem do X Factor, Wojewódzki.

Z powyższych danych wysuwa się pytanie: czy to Wojewódzki jest motorem swojej popularności w mediach społecznościowych, czy może to serwisy społecznościowe tworzą część blasku Kuby?

Dane wykorzystane w raporcie dotyczą okresu 21.07.2011-22.08.2011.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

19 Replies to “Social Factor Wojewódzkiego

 1. Gwiazdy są jak prostytutki muszą się podobać by się sprzedać to niewolnicy fanów całe życie coś udają stąd uzależnienia i autodestrukcja zagłuszanie wyrzutów sumienia niszczenie samodzielności myślenia pamięci samoogłupianie

 2. potęga reklamy:) jedzcie śmieci i odpadki=miliardy much nie mogą się mylić! reklama to oszustwo fałszywa informacja powinna być zakazana ukrywa wady kłamie o nieistniejących zaletach

 3. kiedyś przedmioty produkowano by służyły ludziom 20-30 i wiecej lat,były trwałe, nie psuły się. dzis po 3 miesiacach sa “niemodne”, popsutych nie opłaca sie naprawiać =projektuje się je tak by po krótkim okresie gwarancji (1 rok, góra 2 lata) zepsuły się, stały się niemodne i by ludzie w kółko kupowali nowe .

 4. Te smartfony Play to oszustwo – piszą o tym ludzie na wielu forach. No i guru “młodych wykształconych z wielkich miast” który firmuje ten cały interes….

 5. ludzie są głupi i nie potrafią dobrać abonamentu, skonfigurować i korzystać z smarta, dlatego płacą takie faktury a potem kłócą się że to nie ich wina

 6. Podnosi tak tą gęsią szyjkę, chyba po to żeby mu ją poderżnąć. Ps.Jak taki eunuch może mieć rasistowskie poglądy, toż to obraza dla rasistów.

 7. Świetnie róbcie mu dalej reklamę. Zawsze wydawało mi się żeto pajac. Potem oglądałem jego talkshow. Ale ten koleś jest zaprzeczeniem samego siebie, raz wygłasza wielkie morały a później wszystkie je łamie. Wszystko za kasę a ja myślę że z pogonią za kasą jest jak z szybka jazdą fajnie się rozpędzic ale hamulec tez jest ważny. Poza tym on już nic wartościowego na sprzedaż nie ma

 8. tylko play na karte a nigdy abonament! ma najniższą stawkę za 1 minutę do wszystkich sieci zawsze pierwszy obniża ceny reszta go bezskutecznie naśladuje: play zawsze wprowadzal pierwszy nizsze stawki a monopol ery orange i plusa i inny plankton musial wtedy obnizac swoje najpierw do 49 gr, potem do 29 gr za minute, a najwazniesze ze maja jednakowe stawki do wszystkich sieci bo teraz za darmo mozna zmienic siec bez zmiany numeru i ktos mysli ze dzwoni np. do plusa lub orange z tej sieci za np. pakiet 10 gr a naprawde polaczyl sie z numerem w playu za 79 gr.:( tylko play ma uczciwe zasady

 9. pajacyk z pesudodystansem do siebie. Niby taki wyluzowany a siwizny zaakcaptowac nie potrafi i farba idzie w ruch. Oj Kubulek, Kubulek:)

 10. kuba wiejski to ham prostak i palant! ale to chory kraj skoro go tv promuje! tv po trupach do celu mamona! a jaki on obleśny pryk!

 11. nie nawidzę fejsiola tego kubę , wredny typek gówniany nic nie warty nawet w telewizji go olewam , dziwne ze kupa narodu takiego głupola ogląda ,,, fuj fuj

 12. Wojewódzki to facet w średnim wieku który zgrywa się na młodzieniaszka. Chce się jeszcze nachapać zanim jego gwiazda zgaśnie. Dla mnie to on jest kiepski i nie kupie Play`a 🙂

 13. Takich mamy idoli jakie społeczeństwo, niestety 90 % to głupki a Wojewódzki to sprytny gość bo potrafi to wykorzystać i tacy zawsze będą w tym życiu wygrywać.

 14. Każdy z Was chciałby być na jego miejscu i zarabiać tyle co on… Większość komentarzy to czysta zazdrość. A jeśli go ktoś nie lubi uważa że jest chamski to co robi tu czytając o nim? Chłopak poprostu zarabia pieniądze i tyle, niech se robi to jak chce… Skąd tyle nienawiści w Was?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *