Szykuje się wielki BAN, a właściwie – społecznościowa kastracja przestępców seksualnych. W myśl nowo uchwalonego prawa w stanach Luizjana i Illinois seks-kryminaliści mają zakaz korzystania z jakichkolwiek portali społecznościowych. Przepis uderza przede wszystkim w pedofilów. Jednak gwałciciele także nie będą mogli spokojnie korzystać z popularnego Fejsa.

A tych na amerykańskim Facebooku jest masa. Dość przypomnieć chociażby przypadek 62-letniego Jerry’ego Cannona – byłego pastora Kościoła Domu Bożego z miejscowości Dry Ridge (Kentucky, USA), który został skazany na 17,5 roku więzienia za rozpowszechnianie pedofilskiego porno na Facebooku. Ale przykład eksduchownego jest jednym z wielu.

We wrześniu 2010 roku 27-letni Robert Nickson z Delaware County uwiódł 14-latkę, kilkakrotnie uprawiał z nią seks, następnie postanowił się oświadczyć. Co istotne 27-latek i jego nieletnia “miłość” pochwalili się swoim związkiem na Facebooku, dzięki czemu mężczyznę aresztowano.

W połowie czerwca br. z kolei w ręce amerykańskiej policji wpadł Chad Meadows, nauczyciel z Hardin County. Meadows proponował 13-latce na Facebooku naukę seksu oralnego i masturbacji. Co warte podkreślenia – zwyrodnialec uczył w szkole dla dzieci specjalnej troski, a nagabywana przez niego dziewczynka to córka jego przyjaciół.

Analizując te i inne przypadki seksualnych przestępstw z Facebookiem w tle trudno się dziwić władzom dwóch amerykańskich stanów. Autorzy restrykcyjnych przepisów, które mają uniemożliwić kryminalistom aktywne korzystanie z portali społecznościowych tłumaczą, że chcą chronić dzieci. Okazuje się jednak, że wielki ban ma także swoich przeciwników. Twierdzą oni, iż zakaz narusza prawa… przestępców. Jakie są argumenty oponentów odcięcia skazanych od społecznościowej aktywności?

Podnoszą, że ograniczenie może być pierwszym krokiem do dalszej ingerencji rządu w internet, co będzie naruszeniem 1. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, wprowadzającej wolność religii, słowa, prasy, zgromadzeń i petycji.

Czy da się skutecznie zabronić seksualnym przestępcom korzystania z portali społecznościowych?

– Wszystko jest kwestią nakładów – mówi Fejsikowi prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek z
Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. – Jeśli Amerykanie zainwestują odpowiednio dużo pieniędzy, będą w stanie skutecznie odciąć seksualnych kryminalistów od aktywnego korzystania z portali społecznościowych – dodaje.

Bez takich nakładów restrykcyjne prawo pozostanie martwe – zbanowany przestępca może przecież założyć konto w dowolnym serwisie społecznościowym. Wystarczy przecież, że poda fałszywe dane.

Okazuje się, że Amerykanie mają na to inwigilatorski sposób. Otóż w stanie Alabama skazani za przestępstwa seksualne mogą co prawda korzystać z Facebooka i innych portali, ale według tamtejszych przepisów mają oni obowiązek urzędowej rejestracji wszystkich danych (w tym adresów mailowych, loginów, nicków czy numerów telefonów), którymi posługują się w internecie. Chociaż i ten obowiązek można obejść – podszyć się pod inną osobę w sieci potrafi nawet dziecko. Pytanie, czy to się przestępcom opłaci, pozostaje otwarte.

Czy według Was społecznościowy ban Luizjany i Illinois ochroni ofiary przestępstw seksualnych? A może Amerykanom chodzi tylko o inwigilację obywateli i tylnymi drzwiami wprowadzają oni cenzurę internetu?

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

16 Replies to “Seks-kryminaliści wylecą z Facebooka

  1. robią to tylko aby inwigilować społeczeństwo – potem rozszerzą te obowiązki na wszystkich <- tak się rodzą nowe formy inwigilacji społeczeństwa.

  2. “Robią to, aby inwigilować społeczeństwo..”? Śmieszne, przecież każdy z nas rejestrując się gdziekolwiek i na jakimkolwiek portalu społecznościowym dobrowolnie i bez przymusu podaje swoje dane osobowe. Więc o co chodzi?

  3. U tego ostatniego to po twarzy widać że niezły z niego “słodziak-przytulak” 😉 Idealny dla 14-latki. Swoją droga to czy Ona przypadkiem nie miała czegoś ze wzrokiem? Przecież ten gość jest odrażający.

  4. Proponuję zakazać też korzystania z portali prostytutką i dziwką, których na portalach społecznościowych pełna masa.

  5. No tak.Lepiej żeby pedofil chodził po piaskownicach i szkołach niż siedział na fejsiku.Brawo dla ameryki. Druga sprawa że seks pary w której ktoś jest nie letni nie powinien być karany .Bo niby komu sie krzywda dzieje .Nikomu. To tak jakby zakładać że 14 latka nie odczuwa przyjemności i jest robotem który nie m rozumu.Za którego decyduje ta druga osoba.bez sensu. Do tego tłumaczenia kościoła itp.Precz z taką obłudą w takim razie bo Maryja urodziłą Jezusa mając 13 lat .Wynika z tego że 90% ludzkości modli się do pedofila

  6. a dla mnie powinni ich powywieszać za te rozumy którymi myślą i się kierują… ,najlepiej na lampach, nie powinni mieć jakiego kolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym do puki ich nie wykastrują w jaki kolwiek sposób…oni nigdy się nie zmienią…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *