Wściekli użytkownicy Facebooka ze Stanów Zjednoczonych pozwali firmę Zynga. Powód? Twórcy najpopularniejszych na świecie gier społecznościowych nielegalnie udostępniali reklamodawcom dane osobowe graczy.

Handlowano prywatnością graczy FarmVille, Texas HoldEm Poker czy Mafia Wars. Pozew trafił do sądu federalnego w San Francisco. Amerykanie domagają się zadośćuczynienia finansowego i żądają od Zyngi zaprzestania sprzedaży danych osobowych.

Przypomnijmy: Dziennikarze gazety “Wall Street Journal” odkryli, że twórcy facebookowych aplikacji (wbrew regulaminowi portalu) przesyłają nasze dane osobiste oraz numery ID do co najmniej 25 agencji marketingowych.

Wściekły Facebook monitoruje całą sytuację i natychmiast zamyka złodziejskie aplikacje. Portal współpracuje także z największymi producentami gier i programów i razem z nimi walczy z procederem. Póki co – nieskutecznie. Amerykanie maja hopla na punkcie swojej prywatności więc można się spodziewać, że twórcy FarmVille zapłacą gigantyczne odszkodowania. To jednak nie powinno zachwiać stabilności finansowej Zyngi. Roczne przychody firmy sięgają 600 mln dolarów a jej gry przyciągnęły 200 MILIONÓW użytkowników portali społecznościowych. Założę się, że większość graczy ma w nosie handel danymi osobowymi i z niecierpliwością czeka na kolejne żniwa w FarmVille. Albo dojenie.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

One Reply to “Twórcy FarmVille staną przed sądem za handel danymi osobowymi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *