Żarty się skończyły. Serwisy społecznościowe z Facebookiem na czele i wyszukiwarkowe giganty takie jak Google będą mieć problemy, jeśli zignorują nowe zasady dotyczące polityki prywatności, które będą wprowadzone w państwach Unii Europejskiej. Koniec taryfy ulgowej zakomunikowała Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, wymiaru sprawiedliwości i obywatelstwa w Komisji Europejskiej.

Reding chce w najbliższych miesiącach dokładnie przyjrzeć się europejskim przepisom dotyczącym ochrony danych i wymóc na internetowych gigantach ich stosowanie.

Nadto komisarz chce zmusić serwisy, aby te umożliwiły użytkownikom całkowite wykasowanie danych osobowych z internetu. Wszystko w ramach “prawa do bycia zapomnianym”. To portale internetowe będą musiały udowodnić, że przechowywanie ważkich danych o użytkownikach jest niezbędne.

Mało tego. Internauci muszą być dokładnie informowani, jakie informacje o nich są zbierane i do czego są serwisom potrzebne. Użytkownicy muszą wiedzieć, jak ich dane mogą być wykorzystane i komu będą mogli się poskarżyć w razie złamania prawa.

Prace nad unijnym prawem regulującym internetową politykę prywatności trwają od listopada ub. roku. Przepisy mają być gotowe latem. Wejdą w życie po akceptacji Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

8 Replies to “Unia Europejska załatwi Facebooka?

  1. Popieram, nawet nie mamy pojecia kto i co o nas wie, bo dane osobowe podane na takich portalach sa praktycznie dostepne dla wszystkich :], troche prywatnosci sie czlowiekowi należy

  2. nikt nie karze Ci się rejestrować na tym czy innym portalu społecznościowym więc się nie czepiaj(((-:

  3. ogólnie to sami wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych ale to nie do końca jest tak jak powinno być bo jeśli się nie zgodzisz na przetwarzanie danych to formalnie nie możesz się zarejestrować na tym serwisie i to jest powszechnie stosowana praktyka w internecie na portalach społecznościowych choć nie powinno tak być

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *