Do pięciu lat więzienia grozi 31-letniemu urzędnikowi z Indonezji, który napisał na Facebooku, że “Bóg nie istnieje”. Przed aresztowaniem Alexander Aan, bo o nim mowa, został pobity przez rozwścieczony tłum, który wtargnął do jego biura we wschodniej części Sumatry – donosi serwis ZDNet. Mężczyzna oświadczył również, że nie wierzy w “anioły, diabły, niebo, piekło i inne mity”.

31-latek jest oskarżony o bluźnierstwo. Co warte odnotowania w Indonezji żadna religia nie jest zabroniona. Zakazany jest tylko ateizm. Gros mieszkańców tego kraju to muzułmanie i to właśnie oni poczuli się dotknięci wypowiedzią urzędnika.

Chairul Aziz, szef policji w regencji Dharmasraya twierdzi, iż Aan zhańbił islam. Komentarz 31-latka polubiło ponad 1700 użytkowników Facebooka.

Alexander Aan został wychowany w wierze muzułmańskiej lecz w 2008 roku doszedł do wniosku, że Bóg nie istnieje. Mężczyzna zdawał sobie sprawę, że łamie prawo, lecz mimo wszystko postanowił bronić swoich poglądów.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

29 Replies to “Więzienie za wpis “Bóg nie istnieje”

  1. Do tych co uważają ich za chorych – to inna kultura po prostu, nie zrozumiemy ich tak samo jak oni nie zrozumieją nas jak można nie chodzić co tydzień do kościoła i nie modlić się codziennie.

  2. no to ten pan teraz już rozumie że jednak Bóg istnieje, nawet jeśli jest faktycznie wytworem zbiorowej świadomości powstałym tylko po to aby dać dużej grupie ludzi pewien porządek rzeczywistości. Istniejący dla zabezpiecza grupy przed tym żeby się nawzajem nie pozabijali za jakieś drobne przestępstwa popełniane jeden przeciw drugiemu. Kiedyś grzechem była lichwa, kto wie może było tak dlatego że imperium rzymskie upadło właśnie przez lichwę. Potem poprzez wieki lichwa już stała się jakby mniej grzechem a teraz nie jest nim niby wcale i mamy co mamy – krach na giełdzie. Czasami religie są swego rodzaju pojemnikiem pewnych zasad i reguł z którymi się nie dyskutuje, bo grozi to erozją społeczeństwa i w końcu jego zapaścią lub unicestwieniem jak to było w przypadku starożytnej cywilizacji Rzymu. Warto też zaobserwować kiedy która religia się pojawiła i jakie towarzyszyły temu przemiany polityczno/społeczno/ekonomiczno-filozoficzne na świecie.

  3. no właśnie…mit dla utrzymania porządku i moralności wśród ludzi..a kogo najbardziej boi się człowiek? takiego wytworu jak BÓG właśnie, bo w mniemaniu religii to on osądzi człowieka:) ….jednak prawda jest taka że to człowiek człowiekowi wyda osąd, lub osądzi nas nasz włąsny rozum:)….jesteśmy częścią przyrody i to wg jej praw powinniśmy żyć, a nie wg praw jakichś popitolonych 10 przykazań:D…każdy człowiek ma rozum, wolną wolę i sumienie, do tego jest istotą myślącą…to człowiek jako społeczność stwierdza co jest dobre-czyli zgodne z prawem natury, a co nie …i wg tego powinien żyć, aczkolwiek poglądy są różne, jeden stwierdzi że coś jest dobre a drugi że nie…TO WCALE NIE JEST TAKIE PROSTE JAK SIĘ WYDAJE:) … Należy zauważyć jednak jedną rzecz..ze od wieków to religia właśnie była przyczyną śmierci, wojen, zbrodni i wielu innych niefajnych rzeczy:)…zresztą co widać na przykładzie tego indonezyjczyka:)

  4. w buddyzmie np. każdy jest jakby bogiem dla samego siebie i sam może rozstrzygać co jest dobre a co nie tak aby zapobiegać krzywdzeniu innych poprzez unikanie własnej ignorancji, pychy itp. Co do zasady to jest świetne, tyle że wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia m.in. w filozofii. Dlatego dla ludzi których nie stać na wykształcenie mogą stosować właśnie dekalog. Swoją drogą są nawet tacy co wierzą że sam Chrystus otrzymał na pewnym etapie wykształcenie od buddystów i wymyślił swoją religie opierając się m.in. na buddyzmie, bo być może w oryginalnej formie byłoby to zbyt skomplikowane dla plebsu.

  5. inaczej mówiąc on nie zginął właściwie nie za to że powiedział że Bóg nie istnieje, on niechcący ośmielił się nie zgodzić ze społecznym konsensusem więc społeczeństwo ukarało go śmiercią. Bóg jako taki jest tutaj tylko symbolem pewnej idei.

  6. tylko czemu obraz Chrystusa władowali w artykuł muzułmanach? a później ktoś widzi nagłówek i obraz i mysli ze chrześcijanie zamykają w kiciu; a w rzeczywistości to chrześcijanie są prześladowani przez muzułmanów, hindusów itd.

  7. tylko czemu obraz Chrystusa władowali w artykuł muzułmanach? a później ktoś widzi nagłówek i obraz i mysli ze chrześcijanie zamykają w kiciu; a w rzeczywistości to chrześcijanie są prześladowani przez muzułmanów, hindusów itd.

  8. coś takiego to zmuszanie drugiej osoby i wywieranie nacisku.W Konstytucji RP. – każdy ma prawo do dowolnego wyznania.Można wierzyć w duchy nawet.To jakaś przesada.

  9. a czemu jakiś dliteudum zamieszcza tu grafikę sugerującą określoną postać? Zamieśćcie se tu jaką podobiznę allaha, niech będzie chociaż dziadzio w turbanie, przecież to chyba lepiej ubogaca graficznie tekst o indonezji i islamie, liteu krnsmr.

  10. Ktoś tu stara się dorzucić kamyczek do naszego ogródka: pisze o karze za ateizm (z tytułu na str. głównej nie wiemy w jakim kraju) ale za to mamy podobiznę Jezusa. Takie skojarzenia: kara za ateizm, Jezus.. Możesz nie czytać artykułu i już wiesz kto jest niedobry.. Nie ma to jak odrobina socjotechniki, prawda?

  11. skoro za obrazę pedała muszę płacić grzywnę i uznawać ich chore małżeństwo, to za gadanie o tym, że Boga nie ma też niech tak będzie. Równość dla wszystkich. Pozdrawiam

  12. MANIPULACJA,MANIPULACJA, MANIPULACJA! Proszę szanownego autora o zmianę ilustracji na odpowiednią do notatki- bo artykułem bym tego nie nazwał. Dlaczego niektóre przestępstwa nie są ścigane, chociaż robią dużo szkody w umysłach?

  13. A ja też pójdę siedzieć ? Zima się zbliża i z chęcią bym poszedł do przytulnego więzienia na całą zimę 🙂 Dostałbym jeść i pić, i nie musiałbym się martwić o wszystko przez ten straszny zimowy okres !!

  14. Islam jak widać jest obecnie na takim etapie jak chrześcijaństwo 500 lat temu. Czyli albo jesteś z nami albo cię zatłuczemy.

  15. Ile milionów ludzi zginęło lub zginie przez fanatyzm religijny. Wolność i Prawda jest niewygodna dla rządzących dlatego najlepiej trzymać narody w ciemnocie, biedzie i fanatyzmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *