Jakiś czas temu internet obiegł film, w którym grupa haktywistów Anonymous zapowiedziała, że “zabije” Facebooka 5 listopada 2011 r. Eksperci z Kaspersky Lab nie znaleźli żadnych dowodów na to, że ktoś szykuje się do usunięcia Facebooka z sieci, a grupa Anonymous wcześniej zaprzeczyła, że miała “oficjalny” udział w zapowiedzi ataku. Nawet jeżeli taki atak rzeczywiście miałby miejsce, szanse jego powodzenia są niewielkie.

Zespół Facebooka odpowiedzialny za bezpieczeństwo na bieżąco tworzy nowe technologie, których celem jest ochrona kont użytkowników oraz samego systemu. Przykładem może być Facebook Immune System, jedna z największych sieci bezpieczeństwa na świecie, która monitoruje działania użytkowników (codziennie ponad 25 miliardów działań) i wykrywa podejrzane schematy zachowania w czasie rzeczywistym.

Dowodem skutecznej ochrony infrastruktury Facebooka przed atakami jest atak na gruzińskiego blogera Cyxymu, który został przeprowadzony w sierpniu 2009 r. i uderzył w kilka platform. Podczas gdy LiveJournal nie działał przez kilka godzin, a problemy na Twitterze utrzymywały się przez kilka dni, w przypadku Facebooka skutki ataku były niemal niezauważalne.

Prawdopodobieństwo, że infrastruktura Facebooka ucierpi na skutek cyberataków, jest niewielkie, jednak cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do kont niektórych użytkowników poprzez złamanie ich haseł lub kradzież danych.

W celu zabezpieczenia swojego konta na Facebooku zaleca się przestrzeganie poniższych zaleceń:

1. Należy posiadać unikatowe, złożone hasło dla każdego konta online. Dobre hasło powinno składać się przynajmniej z 8 znaków i uwzględniać małe oraz duże litery, cyfry, a także znaki specjalne.

2. Należy włączyć bezpieczne przeglądanie (HTTPS) w ustawieniach Facebooka (Ustawienia konta / Bezpieczeństwo).

3. Należy włączyć powiadamiania dotyczące logowania (Ustawienia Konta/Bezpieczeństwo). Dzięki tej funkcji zostaniemy powiadomieni e-mailem, gdy logowanie do naszego konta na Facebooku nastąpi z komputera, który nie był wcześniej wykorzystywany do tego celu.

4. Należy włączyć zatwierdzanie logowania (Ustawieniach Konta/Bezpieczeństwo). Wówczas do zalogowania się do naszego konta na Facebooku z komputera, który nie był wcześniej wykorzystywany do tego celu, konieczne będzie podanie dodatkowego kodu, który otrzymamy SMS-em.

5. Należy upewnić się, że system operacyjny, przeglądarka internetowa oraz inne użytkowane aplikacje są na bieżąco uaktualniane.

6. Należy korzystać ze skutecznego i regularnie uaktualnianego oprogramowania typu Internet Security.

źródło: Kaspersky Lab

Więcej w temacie: https://www.fejsik.pl/Szukaj/ano…

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *