Brzmi jak tytuł niskobudżetowego horroru? A jednak nie o kinematografię tu chodzi. Kreatywni badacze z University of British Columbia (USA) stworzyli kod, który umożliwia automatyczne logowanie się do portali społecznościowych i tworzenie fałszywych kont użytkowników bez udziału człowieka – informuje serwis pcworld.com. Czy czeka nas wysyp żywych trupów na Facebooku?

Skoro naukowcy z UBC byli w stanie spłodzić taki program, to cyberoszuści z pewnością pójdą w ich ślady. Albo już poszli.

Takie fałszywe konta na portalach społecznościowych to prawdziwy skarb dla wszelkiej maści spamerów, hakerów, scamerów i innych internetowych kanciarzy. Bo skoro odpowiednie oprogramowanie jest w stanie spłodzić tysiące żywych trupów na Facebooku, których profile wyglądają jak prawdziwe – bo spryciarze przy okazji tworzenia kont wysysają z internetu zdjęcia, którymi je uwiarygodniają – to niebawem czeka nas spamerski potop. Zombie zaleją nas śmieciowymi linkami, wiadomościami, informacjami. Jeśli oczywiście społecznościowi giganci zignorują odkrycie badaczy z UBC.

Naukowcy stworzyli 102 społecznościowe boty (49 mężczyzn i 53 kobiety). Umarłe konta były aktywne przez osiem tygodni. W tym czasie boty wysłały 8500 zaproszeń do znajomości do losowo wybranych użytkowników Facebooka. 3000 userów zgodziło się zostać przyjaciółmi botów.

Po akceptacji boty wyssały z kont użytkowników ważkie informacje – daty urodzenia, dane teleadresowe, itd.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo żywe trupy uzyskały dostęp do danych miliona użytkowników Facebooka. Jak to możliwe? To proste – wystarczy, by użytkownicy udostępniali dane osobowe znajomym znajomych. Taki społecznościowy łańcuszek.

Najgorsze jest jednak to, że Facebook Immune System wykrył i zablokował zaledwie 20 socialbotów – w dodatku płci żeńskiej

Czym grozi wysyp żywych trupów na portalach społecznościowych? Poza wysysaniem danych socialboty mogą być używane do manipulowania opinią publiczną na niespotykaną dotychczas skalę. Pozostaje nam tylko czekać na rewolucję wywołaną przez wirtualnych zombie.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *