Już 23% Polaków łączy się z internetem za pomocą swoich telefonów komórkowych – wynika z badań opublikowanych przez TNS OBOP. Smartfony stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Specjaliści podkreślają, że wzrost zainteresowania mobilnymi urządzeniami powoduje, iż stają się one coraz częściej celem ataków. Dlatego warto poświęcić chwilę na instalację rozwiązania, które ochroni nas przed działaniami cyberprzestępców.

Polacy używają swoich telefonów nie tylko do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów. Dzięki urządzeniom mobilnym 15% mieszkańców naszego kraju pobiera z sieci muzykę, 12% dokonuje mobilnych płatności, a 7% łączy się z serwisami społecznościowymi. Połączenia z internetem za pomocą telefonu komórkowego wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z zagrożeniami – cyberprzestępcy tworzą nielegalne aplikacje dostosowane do platform mobilnych, mogą też dążyć do przechwycenia naszych cennych danych używanych na przykład podczas płatności mobilnych.

Android, jedna z najpopularniejszych na świecie platform mobilnych, rozwija się w tempie 850% rocznie. Efekt skali powoduje, że urządzenia mobilne stają się celem ataków cyberprzestępczych. W marcu firma Google wycofała z portalu Android Market prawie 50 przepakowanych legalnych wersji aplikacji na Androida zainfekowanych złośliwym kodem, który wykradał informacje z urządzeń mobilnych i dawał nieuprawnionym osobom dostęp do zainfekowanych urządzeń na poziomie administratora. System operacyjny firmy Google, jak każdy, jest niewątpliwie podatny na ataki hakerów i dlatego również właściciele smartfonów powinni zabezpieczyć swoje urządzenia.

Od początku 2011 na rynku Trend Micro oferuje użytkownikom Mobile Security for Android. Rozwiązanie to skanuje pobrane aplikacje w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Dzięki temu użytkownicy urządzeń z systemem Android mogą bezpiecznie realizować transakcje bankowe oraz kupować online, odwiedzając witryny o dobrej reputacji.

– Użytkownicy urządzeń mobilnych powinni mieć świadomość tego, że cyberprzestępcy bardzo uważnie śledzą trendy i dostosowują zagrożenia do nowej, mobilnej rzeczywistości – mówi Filip Demianiuk z Trend Micro. – Dodatkowo pracę twórcom zagrożeń ułatwia to, że ekosystem aplikacji na platformę Android jest z założenia otwarty – aplikacje można kupić w wielu różnych miejscach, a ich instalacja zajmuje niewiele czasu.

Cyberprzestępcy nie śpią i knują. Warto się zabezpieczyć przed ich atakiem tym bardziej, że coraz częściej łączymy się z siecią za pośrednictwem smartfonów.

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

3 Replies to “Korzystasz z mobilnego Facebooka? Uważaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *