Obrońcy moralności z Facebooka znowu w akcji. Tym razem interweniowali w sprawie dzieła Gustave’a Courbeta “Pochodzenie świata”. XIX-wieczny akt opublikował na swoim profilu pewien Francuz. Jego konto już zostało zablokowane.

“Pochodzenie świata” to bardzo wymowny obraz przedstawiający kompletnie nagą niewiastę w nietuzinkowej pozie. Jak widać na załączonym (ocenzurowanym) obrazku, akt Courbeta mógł być potraktowany przez Facebooka jako pornografia, a takich treści w serwisie społecznościowym umieszczać nie wolno. Zablokowany amator sztuki z Francji ustawił “Pochodzenie świata” jako swoje zdjęcie główne, więc każdy mógł akt zobaczyć.

Odcięty od Facebooka Francuz będzie domagał się społecznościowego giganta zadośćuczynienia. Powód? Konto zostało zablokowane w dniu jego urodzin. Prawnik miłośnika sztuki powiedział dziennikowi “Telegraph”, że jego klient próbował się skontaktować z administratorami serwisu. Bezskutecznie.

To kolejna interwencja cenzorska na Facebooku. Na początku kwietnia serwis zablokował konto duńskiego performera Uwe Maxa Jensena, który zamieścił na swoim profilu fotografię aktu szwedzkiego malarza Andersa Zorna “Flickan på loftet” (ang. “Girl in the Loft” – od red.) https://www.fejsik.pl/Akty-to-te… .

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

One Reply to “Wyrzucony z Facebooka za akt Courbeta”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *