Prowadzenie dokumentacji zdarzeń gospodarczych jest jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Aby wypełniać go łatwiej, warto zdecydować się na outsourcing księgowości – takie usługi księgowe w Katowicach mogą być korzystnym wyborem dla każdej firmy.

Outsourcing księgowości – co to jest?

Outsourcing księgowości jest rodzajem usługi B2B (business-to-business), która polega na przekazaniu określonych czynności zewnętrznej firmie. Wówczas zlecający nie musi tworzyć własnego działu i zatrudniać pracowników, ale jednocześnie może korzystać z odpowiedniego wsparcia specjalistów w wybranym zakresie.

Najpopularniejszym sektorem outsourcingu jest rachunkowość, w skład której wchodzi również obsługa księgowa. Funkcję księgowej pełni wtedy firma zewnętrzna – biuro rachunkowe.

Biura rachunkowe świadczą również takie usługi księgowe w Katowicach. Są one skierowane zarówno dla przedsiębiorców prowadzących swój biznes samodzielnie jako jednoosobowa działalność, jak również do spółek.

Zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe:

  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w księdze przychodów i rozchodów, księdze handlowej (pełna księgowość)
  • przygotowywanie rozliczeń VAT
  • prowadzenie rozliczeń podatku dochodowego i sporządzanie deklaracji PIT
  • ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • obsługa JPK – Jednolitego Pliku Kontrolnego
  • wyprowadzanie zaległości podatkowych
  • sporządzanie sprawozdań, raportów i innych dokumentów
  • reprezentacja klienta podczas kontroli
  • doradztwo księgowe

Dodatkowo, powyższe usługi księgowe w Katowicach mogą zostać uzupełnione o inne, na przykład o obsługę kadrowo-płacową, doradztwo prawne.

Tak szeroki zakres czynności świadczy biuro ASK-Finance – usługi księgowe Katowice, które kieruje je zarówno do jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również do spółek, w tym spółek akcyjnych i spółek z o.o.

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu usług księgowych?

Korzystanie z outsourcingu księgowego posiada szereg zalet, które powodują, że na taką obsługę decyduje się tak wielu przedsiębiorców, gdyż są to usługi księgowe online.

Główna zaleta to niskie koszty związane z prowadzeniem czynności księgowych. Koszty współpracy z biurem rachunkowym są znacznie niższe niż zatrudnienie własnych pracowników odpowiedzialnych za księgowość, kadry i płace i inne obszary. Biuro rachunkowe pobiera stałą opłatę – koszty są z góry określone w umowie.

Kolejna korzyść to wysokie kompetencje pracowników biur rachunkowych. Pracujący w nich księgowi to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia do świadczenia usług księgowych. To gwarancja pełnej, profesjonalnej obsługi zarówno w realizacji codziennych obowiązków księgowych, jak również wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości z interpretacją przepisów.

W końcu profesjonalny outsourcing księgowy pozwala przedsiębiorcom na skoncentrowanie się na prowadzeniu własnej działalności. Dlatego ważnym elementem jest odpowiednie wybranie dobrej księgowej.

Podsumowując, kompleksowe usługi księgowe Katowice to korzystny wybór dla tych przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność, że ich obowiązki rachunkowe będą realizowane prawidłowo i terminowo.

Jeśli chcesz zapoznać się z wpisem na temat biur coworkingowych, to zapraszam.