Według badań nawet 15% dorosłych Polaków spożywa alkohol zdecydowanie za często. W naszej kulturze tradycja picia jest zakorzeniona bardzo głęboko, dlatego trunki pojawiają się praktycznie na każdej imprezie.

Na czym polega prawdziwe leczenie uzależnienia?

Szczególnie niebezpieczne jest picie w samotności, ponieważ bardzo szybko można się uzależnić. Należy też pamiętać, że pozytywne ukończenie terapii to dopiero początek, ponieważ wszystko zaczyna się w prawdziwym życiu. Tak naprawdę wszędzie są reklamy alkoholu, dlatego osoby uzależnione mają bardzo ciężkie zadanie. Muszą oni przede wszystkim unikać tak zwanych wyzwalaczy, czyli wszystkich rzeczy, które mogą przypominać o piciu. Warto też mieć na uwadze, że osoby uzależnione często nie mają nawet świadomości, że są chore. Niektórym ludziom przyznanie się do uzależnienia przychodzi z ogromnym trudem. Trzeba jednak sobie to najpierw uświadomić, żeby leczenie odniosło pozytywny skutek. Pewne jest, że osoba uzależniona nie umie samodzielnie kontrolować picia. Krytyka oraz odrzucenie społeczne to norma w życiu alkoholików. Z tego powodu boją się oni szukać pomocy, ponieważ mogą w ten sposób narazić się na negatywną opinię innych. Trzeba jednak pamiętać, że każdego może to spotkać, dlatego pomoc należy się wszystkim. Warto dodać, że odwyk Śląsk to miejsce, gdzie osoby uzależnione mogą otrzymać pomoc.

Z jakimi problemami boryka się uzależniony i czym jest alkoholizm?

Wymaga od pacjenta dużego zaangażowania oraz motywacji. Trzeba pamiętać, że w każdym momencie może nastąpić nawrót choroby. Bardzo ważne jest także wsparcie rodziny, ponieważ alkoholicy niestety często zostają całkowicie sami, a bliscy nie chcą mieć z nimi kontaktu. Warto mieć na uwadze, że może to mieć destrukcyjny wpływ na psychikę osoby chorej. Czasami po prostu trzeba zdecydować się na odwyk, Śląsk jest miejscem, gdzie działa wiele dobrych ośrodków leczenia uzależnień.

Lekarz psychiatra jest osobą odpowiedzialną za postawienie diagnozy nozologicznej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że alkoholizm to przede wszystkim uzależnienie psychiczne, dlatego niezbędne jest stosowanie odpowiednich leków. Psychologowie oraz specjaliści psychoterapii uzależnień również biorą czynny udział w diagnozowaniu. Pracownicy placówek leczenia uzależnienia od alkoholu są wyspecjalizowani oraz przygotowani do pracy z trudnymi pacjentami. Zbyt częste picie może doprowadzić do prawdziwego upadku człowieka. Niestety wiele osób alkoholem rozwiązuje swoje problemy lub leczy samotność. Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga samozaparcia i dyscypliny. Leki stosowane w leczeniu alkoholizmu to:

  • naltrekson
  • akamprozat
  • klonazepam

Leczeniem alkoholizmu zajmuję się wiele ośrodków w naszym kraju, ale nie wszystkie leczą w sposób skuteczny. Na co najlepiej zwracać uwagę? Alkoholizm jest niezwykle poważną chorobą, z którą boryka się wielu dorosłych Polaków. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest czasochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *