W ślad za rządami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w zeszłym roku zagroziły blokadą niektórych szyfrowanych usług Blackberry, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa określiła serwisy Skype, Gmail i Hotmail zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego i zasugerowała ich zablokowanie.

Według informacji prasowej ITAR-TASS, szef Centrum Informacji i Komunikacji Specjalnej FSB, Aleksander Andrejeczkin, stwierdził: Niekontrolowane użycie takich usług może być poważnym zagrożeniem dla Rosji. Andrejeczkin dodał, że serwery i technologia szyfrowania pochodzą z krajów innych niż Rosja, co stwarza trudności w prowadzeniu dochodzeń. Dodatkowo usługi te są często używane przez obcych ekstremistów.

Uwagi te wygłoszono na spotkaniu Komisji Komunikacji i Technologii, która następnie kontynuowała obrady bez obecności prasy. Stwierdzenie Andrejeczkina spowodowały pewne zamieszanie na Kremlu. Dimitri Peskow, sekretarz prasowy Władimira Putina, potwierdził, że opinia ta reprezentuje oficjalne stanowisko FSB: Przedstawiciele FSB nie wyrażają osobistych punktów widzenia. Oczywiście jest to stanowisko agencji.

Rosyjski minister telekomunikacji Igor Szczegolew oznajmił: Nie planujemy wyłączenia ani zablokowania Skype’a, Gmaila, Hotmaila ani żadnych innych zagranicznych serwisów internetowych w Rosji, dodając niepokojące zdanie: Obecnie dyskutujemy o uregulowaniu takich technologii, również w kategoriach ekonomicznych.

– Główną przyczyną obaw FSB wydaje się być szyfrowanie stosowane przez te popularne serwisy, a celem agencji jest albo zablokowanie dostępu do tego rodzaju usług, albo wykorzystanie groźby blokady jako pretekstu służącego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie rozszerzenia dostępu rosyjskich służb bezpieczeństwa do szyfrowanych informacji – mówi Rik Ferguson, starszy doradca ds. bezpieczeństwa w Trend Micro. – Kraje, które zagroziły blokadą usług Blackberry, zawarły ugodę z RIM, producentem telefonów Blackberry. Porozumienie umożliwiło dalsze korzystanie z usług, a jego szczegóły nigdy nie zostały ujawnione dodaje.

Władimir Putin obecnie przewodzi komitetowi utworzonemu przez Komisję Komunikacji i Technologii, którego celem jest nakreślenie planu regulacji masowego użycia internetowych technologii szyfrowania w Rosji. Komitet ma ogłosić raport 1 października tego roku.

Wpis z archiwalnej wersji. Przepraszamy za ewentualne zmiany.

8 Replies to “Rosjanie chcą zablokować dostęp do Gmaila i Skype’a!

  1. Polaki to debile , uwierzą w każde gó-w-no które polakom polska faszystowska propaganda o Federacji Rosyjskiej w puste czaszki nas-ra

  2. I o co to wielkie halo? W usa programy szyfrujące są uznane jako broń i posługiwanie się nimi jest objęte specjalnymi regulacjami.

  3. “Polaki to debile…” Polacy – jełopie !!!!!!!!!!!!!!!! Zgadzam się ; Polaki to debile…”a Polacy to jełopy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *