To nie żart. Okazuje się, że założyciel społecznościowego giganta Mark Zuckerberg, niedoszły absolwent Harvardu, mógł czerpać pomysły na swój portal od… mrówek.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (USA) odkryli bowiem, że mrówki komunikują się ze sobą podobnie jak użytkownicy Facebooka. Niektóre z nich nawiązują kontakty tylko z wybraną grupą owadów, podczas gdy inne “kumplują” się ze znacznie większą liczbą mrówek.

Badacze przyjrzeli się zachowaniom mrówek żniwiarek (Pogonomyrmex rugosus), które żyją na pustyni w Arizonie. Wszystkie mrówki komunikują się za pomocą sygnałów chemicznych. Ich szkielety wydzielają specjalne cząsteczki, która przenoszone są na inne owady. To pozwala dzielić się mrówkom ważnymi informacjami: o zagrożeniach, źródłach pożywienia i o planowanych wyprawach.

Zespół naukowców obserwował dwie różne kolonie mrówek. Każdy owad nawiązał ok. 40 kontaktów z innymi mrówkami, a 10 proc. z nich po 100 kontaktów. Teraz biolodzy zastanawiają się, dlaczego niektóre mrówki są społecznościowymi abstynentami, podczas gdy inne ochoczo kumplują się z całym mrowiskiem.

Zachowania mrówek do złudzenia przypominają interakcje między użytkownikami Facebooka. Większość facebookowiczów ma niewielką liczbę znajomych, ale są również i tacy, którzy mają ich po kilka tysięcy. Kontaktując się z nimi rozpowszechniają informacje. Szkieletem jest na Facebooku newsfeed, a chemicznymi sygnałami – linki. Przyroda znowu górą!

Artykuł odtworzony z archiwalnej strony. Przepraszamy za ewentualne różnice.

29 Replies to “Szef Facebooka uczył się od… mrówek!

  1. CZYSTA PRAWDA, każda społeczność tak dziala, ludzie mrówki lemingi, ALe trzeba wyjasnic jakoś ze ktos zarabia tyle kasy na próżności

  2. A o których mowa tych izraelskich czy o reszcie. Bo u mrówek królowa jest z tego samego mrowiska . A u pana Marka wierchuszka jest z innego mrowiska.

  3. fejsik – pejsik. a czy te mrówki to były aby koszerne? bo jak nie, to trzeba ten pedalski interes zamknąć, bo prawdziwy żyd nie może ulegać inspiracji brudnych insektów

  4. haha nie moge z was co chwile tylko “zal” i “zal” nauczcie sie innych wyrazów a co do tematu to głupota :/

  5. Ktoś znalazł na necie fajną fotkę MACRO mrówki i nie wiedział co z nią zrobić- wypalił fifkę i masz tu artka na fejsika… 😉

  6. Żyd Zuckerberg wzorował się na mrówkach? Bzdety. Ma za plecami mocnych sprzymierzeńców, ale to nie mrówki bynajmniej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *