Skitouring stał się bardzo popularny, a w związku z tym wiele osób rozważa zakup własnego sprzętu.

  • Kiedy i czy warto zainwestować we własny zestaw skitourowy?
  • Co najlepiej zakupić?
  • Jaki to jest wydatek?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć, to jaką formę skitouringu zamierzam uprawiać, gdzie zamierzam chodzić najczęściej i jak często jestem w stanie wybrać się na skitoury.

Kiedy na pewno nie ma sensu zakup własnego sprzętu?

Skitouring jest sportem dla każdego, ale forma jaką uprawiamy jest zależna od naszych umiejętności narciarskich oraz czasu, jaki możemy lub chcemy poświęcić na ten sport. Jeżeli okazyjnie jesteśmy w górach, jeździmy głównie stokowo i  skitouring traktujemy jako miłe urozmaicenie, to nie ma sensu kupowanie własnego sprzętu. W Polsce jest w tej chwili wiele wypożyczalni i w zasadzie przy każdym ośrodku narciarskim można wypożyczyć sprzęt skiturouwy.

Warto się orientować w tym co jest na rynku i jaki sprzęt najlepiej wypożyczać, a aby nabyć tej wiedzy najlepiej się zapisać do dobrej szkoły na szkolenie, zapoznać się z rodzajami nart i butów oraz przetestować kilka zestawów, aby wyrobić własne zdanie.  Polecamy serdecznie Freetours.pl pod Czantorią w Ustroniu. Beskid Śląski to świetnie miejsce do uprawiania wszelkich form narciarstwa, a pod kątem skiturów jest tutaj ogrom tras biegnących przez okoliczne szczyty i przepiękne polany widokowe.

Kiedy warto rozważyć zakup?

Jeżeli mamy zamiar okazyjnie, ale konsekwentnie chodzić na skitury, to warto pomyśleć o własnych butach, a wypożyczać tylko same narty. Takie rozwiązanie będzie łatwiejsze, ponieważ swoje, dopasowane buty zaoszczędzą problemów z wynajmem sprzętu oraz przykrości takich jak otarcia, które niestety, zwłaszcza na początku, zdarzają się bardzo często.

Same buty dla przeciętnego skiturowca to koszt od 1000,00 do 3000,00 w zależności od marki, twardości, wagi i przeznaczenia narciarskiego. Buty oraz narty dopieramy pod względem umiejętności, wagi, wagi narciarza oraz celu narciarskiego. Jeżeli naszym priorytetem będą podejścia i chcemy mieć łatwość podchodzenia, a zjazd będzie raczej po stoku lub rzadkością będą głębokie puchy, to skierowanie wzroku ku zestawom lekkim jest dobrym pomysłem.

Ważne jest mieć świadomość, że jeżeli idziemy w lekkie buty prawie bez klamerek, to nie łączymy ich raczej z ciężką nartą freerideową – ale to temat rzeka i wymaga osobnego artykułu. Najlepiej na początek kierować się wygodą i w jakimś stopniu uniwersalnością zastosowania, aby pozwoliły na wolność wyboru nart pod kątem miejsca, w które jedziemy oraz aktualnych warunków śniegowych.

Polecamy wybrać się na szkolenie np. do Freetours.pl do Ustronia na Czantorię, w Beskid Śląski nie tylko na szkolenie, ale też na rozmowę i testy sprzętu. Nawet w Beskidach w zależności od warunków śniegowych ma sens działania na różnych nartach – raz na węższej i lekkiej, a zaraz po opadzie, w puchu, na szerszej…. We Freetours.pl, jak i w innych wypożyczalniach można wypożyczyć same narty z fokami podając tylko parametry swojego buta.

Jeżeli chodzi o sam wybór butów, to świat skiturowy już kilka dobrych lat temu poszedł konsekwentnie w kierunku wiązań pinowych i, ze względu na wybór, konstrukcję topowych wiązań skiturowych oraz ich wagę nie ma sensu rozważać innego rozwiązania. Istnieją jeszcze na rynku wiązania szynowe,  do których można używać zjazdowego buta narciarskiego, ale doświadczeń „na szynówkach” już się nie da porównać do chodzenia na pinach J.

A co z własnymi nartami?

I to jest wyzwanie! 😉 Mówiąc narty skiturowe mamy na myśli aż 3 elementy: narty, foki oraz wiązania i na temat każdego z tych trzech elementów wyposażenia można napisać elaborat.

Może zacznę od kosztów… Na zakup własnych nart, w zależności od ich parametrów należy wydać średnio od 1000-3000zł, na foki 300-500zł, na wiązania 1000-3000zł, do tego dochodzą kije teleskopowe i często plecak oraz odpowiedni strój. Wydatek nie jest mały, a … co jeżeli nam jeden zestaw nie pokryje wszystkich potrzeb? Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a progres robi się bardzo szybko.

Na początku zdecydowanie radzimy wypożyczać narty skiturowe i testować w różnych warunkach śniegowych oraz terenowych; chodzić z doświadczonymi osobami, a wyposażyć siebie w dobre buty i strój. Proszę pamiętać, że najwięcej problemów bierze się właśnie ze źle dobranych butów, złego ubrania (za ciepłe, źle dobrane tkaniny i kroje) oraz ergonomii podchodzenia. Naprawdę warto odwiedzić Freetour.pl, pójść na szkolenie, a potem przy kawie pogaworzyć o dobrym sprzęcie! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *