Brama jest standardowym elementem wyposażenia każdego garażu. Spełnia dwie bardzo ważne funkcje: po pierwsze stanowi ochronę przed złodziejami, a po drugie chroni wnętrze garażu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne jest, aby dopasować ją do indywidualnych potrzeb, np. ilości posiadanych samochodów. Zatem, jak wybierać odpowiednie bramy garażowe?

Jedna czy dwie bramy garażowe?

Jeżeli w garażu parkuje jedno auto, montuje się pojedynczą bramę o standardowych wymiarach. W przypadku zaś posiadania dwóch pojazdów, można zdecydować się na jedną szerszą bramę albo dwie węższe. Najlepiej byłoby zdecydować się na wybór jeszcze na etapie budowy domu, bo wtedy bez problemu można dostosować otwór garażowy. Jednak wybór dwóch pojedynczych bram, w przypadku posiadania dwóch pojazdów, wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Daje się to odczuć zwłaszcza wtedy, gdy domownicy korzystają z samochodów o różnych porach dnia. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie straty ciepła, którego więcej ucieka w przypadku szerokiej bramy.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe różnią się pod wieloma względami. Mają różne sposoby otwierania i sterowania, odróżniają się termoizolacyjnością oraz wieloma dodatkowymi elementami. Dlatego wybierając bramę należy wziąć pod uwagę wszystko, co wpłynie na komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Bramy segmentowe

Jeżeli chodzi o sposób otwierania, najpopularniejsza jest brama segmentowa (sekcyjna). Składa się ona z kilku segmentów, połączonych zawiasami i wyposażonych w uszczelki, które doskonale zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Segmenty wykonane są zazwyczaj z blachy ocynkowanej i pokryte blachą stalową. Jako wykończenie stosuje się tworzywo sztuczne, drewno, aluminium albo farbę proszkową. W roli izolacji cieplnej i akustycznej doskonale spisuje się, wykorzystywana najczęściej do wypełnienia, pianka poliuretanowa.
Bramy segmentowe występują w dwóch wariantach:
– bramy otwierane do góry, polecane do niższych, ale szerszych garaży,
– bramy otwierane na bok.
Bramy segmentowe nie zajmują miejsca przed garażem, więc świetnie sprawdzają się tam, gdzie podjazd jest krótki lub garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Są też bardzo szczelne, dlatego nadają się do ogrzewanych garaży.

Bramy uchylne

Na drugim miejscu, gdy chodzi o popularność, wymienia się bramy uchylne, zwane też płytowymi. Wśród licznych zalet tych bram, podkreślić trzeba względną taniość, łatwość w montażu, prostą konstrukcję oraz to, że nadają się do garaży bez nadproża. Niestety są niezbyt szczelne, ucieka więc przez nie dużo ciepła. Panele wykonane są zazwyczaj ze stali, czasem z aluminium lub drewna. W przeciwieństwie jednak do bram segmentowych, wymagają nie tylko dość dużo miejsca w garażu, ale też na podjeździe.

Bramy roletowe

Bramy roletowe nazywane są też rolowanymi lub żaluzjowymi, ponieważ działają tak, jak roleta okienna, zajmują najmniej miejsca. Kurtyna bramy, wykonana z profili aluminiowych,wypełnionych pianką poliuretanową, nawija się na wał nawojowy, schowany w skrzynce, poruszając się wzdłuż aluminiowych prowadnic pionowych. Wszystkie bramy roletowe wyposażone są od razu w napęd oraz siłownik rurowy, zamontowany w wale nawojowym.

Bramy rozwierne

Bramy rozwierne, nazywane też rozwieralnymi lub rozwieranymi, zaliczane są nie tylko do najbardziej ekonomicznych, ale również sprawdzonych i niezawodnych, rozwiązań zamknięcia garażu. Występują jedno- lub dwuskrzydłowe bramy rozwierne. W ofertach wielu producentów pojawiają się one coraz rzadziej, ze względu na dużą ilość miejsca, potrzebną do ich otwarcia oraz trudności w zamontowaniu napędu elektrycznego.

W tym miejscu warto wspomnieć, że bramy rozwierane i wszystkie inne, o których była mowa, znajdują się w ofercie firmy Bram Serwis w Kołobrzegu (http://www.bramykolobrzeg.pl/pl/oferta/dla-domu). Poza projektowaniem, wykonaniem, montażem i serwisem bram, firma ta zajmuje się również automatyką. Nowoczesne i funkcjonalne napędy do bram garażowych dostosowane są do różnych rozmiarów, ciężaru, częstotliwości, a także szybkości otwierania bram. Są one gwarancją nie tylko wygody i bezpieczeństwa, ale również bezawaryjnej pracy.